תקיפת קטין חסר ישע

אם יש עבירות שקשה לציבור הרחב להישאר אדיש אליהן, אלו הן בוודאי עבירות של התעללות בקטין. ילדים מבטאים עבורינו תמימות והם חסרי הגנה, כאשר מחרידים בעיקר המקרים בהם מי שפוגע בילד הוא זה שאמור לספק לו הגנה: החל מהורה ועד לגננת או למטפלת.

מהי תקיפת קטין?

עבירות תקיפת קטין חסר ישע מתייחסות למעשה התעללות או לפגיעה בקטין או בחסר ישע. מדובר למעשה בכל פעולה שהיא מאיימת, משפילה, מבזה, מענישה או מפעילה כח בגופו או בנפשם של אלו שאינם מסוגלים להגן על עצמם. פעוטות וילדים נכנסים מטבע הדברים להגדרה הזו, וכך גם אנשים מבוגרים, בעלי מוגבלויות פיזיות או נפשיות ועוד.

שימו לב שתמונת ההתעללות בקטין חסר ישע אינה מסתכמת אך ורק בפגיעה פיזית (לרבות מכות, טלטולים, כוויות, זריקה של חפצים וכן הלאה). החוק מתייחס גם לתרחישים של פגיעה מינית, הנחשבים כמובן לחמורים לא פחות בטווח הקצר והארוך. 

פגיעה פסיכולוגית, דוגמת בידוד הקטין מהעולם, פגיעה חוזרת ונשנית בכבוד שלו או השפלה, עלולה להיכלל גם היא תחת המטריה הרחבה של התעללות בקטנים. כך גם מקרי הזנחה, דוגמת אי דאגה לרחצה או להלבשה של הילד, מניעת מתן תרופות שהוא זקוק להן וכן הלאה.

אילו עונשים צפויים?

כיאה למורכבות הפגיעה ולנזק המהותי שלה עבור הקטין, הן ברמה הפיזית והן ברמה הנפשית, הנטייה כיום היא להחמיר על אלו הפוגעים בקטינים. החוק נועד לספק הגנה או לכל הפחות למנוע פגיעה או ניצול של קטינים, חסרי ישע, קשישים וכיוצא בזה, ולו מכיוון שפגיעה מהסוג הזה טומנת בחובה גם פגם מוסרי.

הענישה בגין תקיפת קטן מבוטאת בחוק העונשין משנת 1977. היא נוטה להיות מחמירה ועשויה לנוע בין 5 ל- 9 שנות מאסר. למרות שלכל מקרה יש חוקים משלו, אפשר לטעון שבקמה הכללית תקיפת קטין או אדם המוגדר כ"חסר ישע", תוך גרימת חבלה, עלולה לטמון בחובה עונש מאסר בין חמש שנים. אם התוקף הוא המבוגר האחראי על אותו קטין, לרבות הורה או מטפלץ, העונש עלול להגיע לשבע שנים. במקרים בהם התקיפה גורמת לחבלה חמורה, צפוי שהעונש יהיה חמור אפילו יותר ויעמוד על 9-7 שנים (גם כאן, הענישה לאדם האחראי על הקטין תהיה חמורה יותר).

שימו לב שהחוק בישראל מגדיר אחריות בחלק מהמקרים גם על אנשים המודעים למעשה ההתעוללות ואינם מערבים בכך את הרשויות, שעלולים לעמוד בפני עונשים כבדים אף הם.

יש לציין עם זאת שבמבחן המציאות, כולנו עדים לכך שהעונשים שהוגדרו מעלה לא תמיד באים לידי ביטוי. בשנים האחרונות עלו לכותרות כמה מקרי התעללות חמורים, בהם העונשים היו מרוככים: מאסר לפרק זמן קצר משמעותית, או אפילו עבודות שירות בלבד.

כל הסיבות לפנות לעורכי דין

בהתחשב במורכבות המקרים של תקיפת קטין, חשוב להתנהל בצורה מושכלת בעת הגשה תביעה. יש לפנות למשרד עורכי דין המתמחה בתחום הפלילי, מכיוון שהצפי הוא שרק הוא יוכל להכיר באופן מלא את הדקויות הקטנות ביותר של החוק, תקדימי העבר המשפטיים והפרטים הקטנים בעלי המשמעות הגדולה במקרה נתון. עורך דין פלילי שלומי ביזק, העוסק בתחום הפלילי, עונה בוודאי על התנאי הזה.

משרד עורכי הדין חייב להיות שם עבור לקוחותיו בכל עת, אפילו 24 שעות ביממה. על רקע המורכבות של המקרים גם בפן הנפשי או הרגשי, חשוב לבחור בעורך דין הידוע ביחסי האנוש וברגישות בה הוא מתנהל במקרים מהסוג הזה, וברמה הכללית.

חייגו עכשיו 072-3306718

Call Now Button