עבירות אלימות במשפחה

אלימות במשפחה היא נושא טעון ומורכב מכל הבחינות. כפי שניתן להסיק, מדובר כאן בעבירות אלימות על סוגיהן המתרחשות בתוך התא המשפחתי וקשורה לרוב ליחסים הנרקמים בתוך המשפחה. זו יכולה להיות אלימות בין בני זוג, אלימות של ההורים כלפי ילדיהם או אלימות של בני משפחה רחוקים יותר, אולם השורה התחתונה דומה: אלימות מהסוג הזה מחייבת התנהלות נכונה מבחינה משפטית, בדגש על פנייה אל עורך דין פלילי הבקיא בתחום.

הייחודיות של אלימות במשפחה

עבירות אלימות בתוך המשפחה נחשבות לעבירות אלימות לכל דבר ועניין ומהוות עולם משפטי העומד בפני עצמו ובגישה מחמירה מצד הרשויות. הסיבה לכך היא שזוהי אלימות בתחום מורכב המעורבים בו האנשים הקרובים ביותר לפוגע – קשרים משפחתיים, קשרי תלות, פגיעה באדם בתוך ביתו מבצרו. 

בהתאם לסעיף 382 לחוק העונשין, העונש על עבירת אלימות בתוך המשפחה יהיה כפול בהשוואה לעונש על עבירה מקבילה מחוץ לתא המשפחתי. במקרה של תקיפה, למשל, העונש במקרה של תקיפה בתוך המשפחה עלול להגיע לארבע שנות מאסר (להבדיל משנתיים כאשר העבירה אינה קשורה לתא המשפחתי). עבירות מין בתא המשפחתי עלולות לטמון בחובן עונשים חמורים אפילו יותר, של עד עשרים שנות מאסר.

מן העבר השני של המשוואה, יש מקרים בהם מתברר שהעונש על עבירת אלימות במשפחה הוא חמור הרבה פחות ממה שניתן היה לצפות, או ממה שמוגדר בחוק ה"יבש". כך למשל יש מקרים בהם מחליט בית המשפט להעביר את האדם הפוגע תקופת שיקום בקהילה, מה שמביא לכך שהוא אינו מורשע ולא נפתח נגדו רישום פלילי.

מה נכלל בקטגוריה של אלימות במשפחה?

אלימות במשפחה עשויה לטשטש את הגבולות בין תחום דיני המשפחה לתחום הפלילי, מה שתורם למורכבות ולמעמד הייחודי שלה בקשת המשפטית.  בנוסף לכך, מדובר בתחום רחב בכל קנה מידה הכולל תרחישים שונים, שלמרבה הצער בהחלט מתקבלים על הדעת בישראל הנוכחית.

אלימות במשפחה עלולה להתחלק לסוגים שונים, ביניהם:

  •   אלימות פיזית – הכוללת הרמת יד כנגד בן משפחה אחר, מכות, חבלות, השלכת חפצים וכן הלאה
  •   אלימות מילולית – צעקות רמות, קללות, מילים בעלות אופי משפיל וכן הלאה
  •   אלימות מינית – החל ממקרים של אונס ילדים, חלילה, ועד לקיום יחסי מין עם בן או בת הזוג בניגוד לרצונם. התייחסות בלתי מכובדת של הצד הראשון לאחר, בהקשר למיניות, עלולה להיות בנסיבות מסוימות אלימות
  •   אלימות כלכלית – מצב בו מונעים מהצד השני זכויות כלכליות המגיעות להם, או הופכים אותם תלויים לחלוטין בצד הראשון מבחינה פיננסית
  •   אלימות חברתית – שליטה על החיים של בן או בת הזוג, תוך מניעת האפשרות שלהם לפתח קריירה, להיפגש עם המשפחה או אנשים אחרים וכן הלאה
  •   חשוב להדגיש שממש אין צורך לחכות למקרים חמורים של אלימות בתא המשפחתי. לפעמים גם אלימות מתונה באופן יחסי, דוגמת איומים או מקרה "חד פעמי", הם סימן אזהרה שדורש פנייה לגורמים המתאימים: החל ממשרדי עורכי דין ועד לרשויות אכיפת החוק.

התנהלות נכונה בתחום

באלימות במשפחה, הנסיבות הספציפיות של המקרה משחקות תמיד תפקיד. לצד החוק והתקדימים המשפטיים, נעשית כאן במקרים רבים ירידה לפרטים הקטנים של המקרה.  כך למשל ההצגה של מקרה האלימות יכולה להיות לעיתים שקרית ותוך הצגת מצג שווא של מתלונן או מתלוננת. לעיתים מדובר בפתח למאבקים וסכסוכים משפטיים או למקרים בהם נדרש צו הגנה. הצפי הוא למאבק שעלול להיות ארוך ורב שלבי, ולשלב בתוכו גורמים נוספים.

מומלץ מאוד לפנות לעורך דין הבקיא בתחום הפלילי מוקדם ככל האפשר, על מנת לגבש אסטרטגיה מתאימה לנסיבות המקרה ולרצונות של הצד הפונה: הגשת תלונה, בקשה לצו הרחקה, גירושין, פנייה לדין הפלילי ועוד. כמובן שחשוב להיפגש עם עורך הדין על מנת להתרשם מההכשרה שלו, מהניסיון שלו ומהרגישות בה הוא מתנהל – דרישה מרכזית במקרים סבוכים כמו אלה שמאפיינים את נושא האלימות במשפחה.

 

חייגו עכשיו 072-3306718

Call Now Button