בעילה אסורה בהסכמה

כאשר מדברים על קיום יחסים בהסכמה מדברים לרוב על יחסי מין עם נשים או גברים שאינם קטינים או כניצול מרות או אז ייחשב הדבר על פי חוק כבעילה לא חוקית. 

כאמור קיום יחסי מין עם נערה או נער קטינים גם אם יתרחשו בהסכמה ייחשבו ניצול מרות, יחסי תלות, חינוך לרבות הבטחות שווא לנישואין. וכך למרות שהדברים נעשים בהסכמת שני הצדדים ייחשב הדבר לעבירה פלילית לכל דבר שהעונש בגינה יכול להגיע עד 5 שנות מאסר ויותר, תלוי בכמה וכמה פרמטרים. 

בעילה שאינה מותרת גם אם בוצעה בהסכמה תחשב כעבירה פלילית במקרים בהם יש יחסי מרות כאמור מפקד ופקוד, מנהל עובד, סטודנטית ומורה ועוד. גם הבטחת שווא לשלב נישואין או התחזות ייחשבו הבטחה כוזבת ובגינם תהיה עבירה פלילית לכל דבר- עבירה שעליה ניתן לקבל עד שלוש שנות מאסר. 

למה צריך עורך דין שזה בוצע בהסכמה? 

"בעילה אסורה בהסכמה"? למה זה אמור לבלבל ואם זה בהסכמה למה זה נחשב במקרים מסוימים עבירה פלילית? כאמור, לא פעם ולא פעמים זה עלול לבלבל את ההיגיון אבל כשמוצאים מייצג מתאים בא כוח הוא בהחלט יכול ליישב את הדברים ולתת הסבר ברור. 

אז מהי בעילה? על פי לשון החוק מדברים על החדרת איבר גוף או חפץ לגוף של אדם אחר. מההסבר הזה קל להבין כי בעילה זו לא עבירה פלילית אבל אם היא חלילה נעשית בכפייה היא כבר תופסת את הגדרת האינוס. 

למען הסר ספק, יש בהחלט מקרים בהם הבעילה בהסכמה תחשב אינוס והדוגמא הטובה ביותר לכך הינו קיום יחסים מין בהסכמה עם קטינה כשהיא בגילופין או אינה בהכרתה. בדיוק במצבים הנ"ל חשוב לערב מייצג מתאים עוד בשלבים הראשונים של ההליך. 

בעילה אסורה בהסכמה בכל המקרים? פרשנות החוק 

סעיף 346 לחוק עונשין מדבר על עבירת בעילה אסורה בהסכמה וקיומה הוא באם גיל האישה או הגבר יהיו בין 14-16 שנים ובתנאי שאין קשר נישואין בין שני הצדדים. לעומת זאת במידה והבעילה נוצרה תוך כדי ניצול יחסי מרות או תלות הרי שגם זו תהווה עילה לתביעת עונשין של עד חמש שנות מאסר. כמו כן, אינטראקציה בין נערה בת 16 ואדם בן 20 גם היא עלולה להיחשב בחלק מהמקרים בעילה בהסכמה. 

כל מקרה שכזה יכול להעלות נסיבות משתנות אך לא פעם ברובן קיים ביסוס חזק לבעילה אסורה בהסכמה- בעילה שצריך להוכיח היות ועבירה זו מתבצעת בחדרי חדרים ללא נוכחות עדים מה שהופך את הדבר למסובך ומרוכב יותר. 

קיום יחסים אסורים בהסכמה הינו מצב שבו אדם בועל קטינה תוך ניצול יחסי תלות, מרות, חינוך או השגחה, או תוך הבטחת שווא לנישואין. מעשה זה נקרא בעילה אסורה בהסכמה, למרות שנעשה בהסכמה מלאה של שני הצדדים, הדבר נחשב כעבירה פלילית חמורה שהעונש בגינה עד חמש שנות מאסר.

בעילה אסורה בהסכמה מתייחסת גם למקרים בהם לא מדובר בקטינה וישנם יחסי מרות, למשל: יחסים בין מפקד לפקוד במסגרת השירות הצבאי או במשטרה, יחסים בין מנהל לעובד במסגרת יחסי עבודה, יחסים או עקב הבטחת שווא לנישואין תוך התחזות כפנוי למרות היותו נשוי. במקרה כזה העונש יכול להגיע עד לשלוש שנות מאסר.

בסיכומו של דבר יש לא מעט סיבות הכרחיות להתערבותו של עורך דין פלילי כבר בתחילת ההליך. עו"ד פלילי בעל ניסיון בתחום יסייע לכם לאורך כל ההליך ובו זמנית יצליח להעניק את כל הכלים בשלבים המכריעים לרבות שלב העימות המשטרתי שהוא קריטי ביותר. 

חייגו עכשיו 072-3306718

Call Now Button