בלוג

עבירות מין במשפחה

בעת תיקון חוק העונשין משנת 1990, המחוקק הוסיף הוראה חדשה אשר מתייחסת לעבירות מין במשפחה בס'351 לחוק. הרציונל מאחורי הוספה  זו היה כדי לקבוע עונשים חמורים יותר למי שמבצע עבירות מין במסגרת התא המשפחתי, לעומת עבירות מין שמבוצעות מחוץ למסגרת המשפחתית. 

ישנו פתגם אנגלי שאומר כי ביתו של אדם הוא מבצרו. הכוונה היא כי ביתו של אדם הוא המבצר שלו, המקום המוגן שלו ולא ניתן להיכנס אליו ללא רשותו או הסכמתו של בעל הבית. למרבה הצער ישנם מקרים שבתוך המבצר הזה אדם עלול להיפגע כאשר מי שפוגע בו הוא דווקא בן משפחתו. הענישה בגין עבירת מין בתוך המשפחה היא כ20 שנות מאסר ומנגד עבירות מין שלא בוצעו בתוך המשפחה העונש הוא 16 שנות מאסר. 

לפי חוק העונשין מי שנחשב לבן משפחה וביצע עבירות מין בקטין הוא: הורה אביו או אמו של הקורבן, הורים נשואים או פרודים. בן הזוג של הורה, סב או סבתא, אח או אחות, אחים חורגים, דוד או דודה, גיס או גיסה ובלבד שהעבירות שבוצעו היו כאשר גילם של אלה מעל 15 שנה. 

אילו סוגי עבירות מין קיימים בתוך המשפחה? 

ס'351 לחוק העונשין מונה 4 סוגי עבירות מין בתוך המשפחה. הם מסודרות מהעבירה הקשה ביותר לעבירה הקלה ביותר:

1.אונס ומעשה סדום בתוך המשפחה

2.בעילה אסורה בבן או בבת משפחה שמלאו להם 14 וטרם מלאו להם 21

3. מעשה מגונה בקטין

4. מעשה מגונה בפני קטין

ס'351 לחוק העונשין מדובר על עבירה התנהגותית אשר שותקת ביחס ליסוד הנפשי. כלומר צריך להראות שיש מודעות לטיב המעשה ומודעות לטיב הנסיבות. כדי שהעבירה תשתכלל צריך להראות שהאב פגע בביתו ביצע בה "בעילה" ושמדובר בבת משפחה שהיא קטינה. תוספת הנסיבה "קטין ובן משפחה" מחמיר את העבירה. 

במשך השנים עבירות המין במשפחה נתפסו כעבירות של עבריין מבצע אחד. ובמשך השנים גילנו שעבירות אלו נעשו בביצוע בצוותא. לדוגמא היה מקרה ובו ילדה בת 8 אמרה שהיא נפגעה 3 שנים על ידי אביה. אביה הודעה ואמר שגם אחיה בן ה-17 פגע בה איתו. בנוסף, רוב הפעמים הגורם המסייע לעבירות מין במשפחה הוא האמא. למשל מצבים בהם האמא יודעת אבל שותקת, היא אומנם לא דוחפת לבצע את המעשים אבל היא יודעת עליהם ולא עושה דבר. 

תקיפה מינית על ידי אחים-

הנושא של גילוי עריות בין אחים עדיין לא מטופל בצורה מספקת. לרוב עצם התעללות מינית בין אחים נתפסת על ידי רבים כאבסורד- ורואים בו כמשהו שהוא חלק מעין חקירה מינית המוסכמת על שני הצדדים. אולם רק במקרים קיצוניים זה יכול להיות המצב. במצב שבו אח או אחות מפעילים כוח או לחץ על האח השני כדי שיאפשר לו לעשות שימוש בגופו לשם פעילות מינית, כאן כבר מדובר על התנהגות מתעללת. ולכן הורים צריכים להתייחס ברצינות לתלונות של הילד ולהתערב. 

הגורם הראשי להתעללות מינית מצד אחים, היא הזמינות של הקורבן. וברגע שההורים מסרבים להתייחס ברצינות לתלונות של הילד על אירועים כאלו רק מאפשר את המשך ההתעללות.

צרו קשר
אנחנו כאן בשבילכם

אני עומד לרשותכם 7 ימים בשבוע, 24 שעות ביממה. אשמח לענות על כל שאלה, לתמוך, ללוות ולהסיר מכם טרדות ודאגות. אעשה את כל הדרוש על מנת לעמוד בציפיותיכם, ובטוחני כי נבצע את הליווי והייצוג ברמה הגבוהה ביותר, לשביעות רצונכם. הינכם בידיים טובות ומקצועיות! השאירו פרטים ואחזור בהקדם.Search