בלוג

החזקת אולר

מהי העבירה של החזקת סכין/אולר ? 

סכין מוגדרת ככלי היכול לדקור או לחתוך. אולר, גם הוא סוג של סכין שהינו מתקפל, ובו אורך הלהב עד 10 ס"מ והוא אינו מתקבע או ניתן לקיבוע. החזקת סכין או אולר במקומות שונים הנה אסורה. הדבר מוגדר כעבירה פלילית שיכולה לגרור הגשת כתב אישום.  

עבירת החזקת סכין היא עבירת פשע שהעונש לצידה הינו 5 שנים ולכן מדובר בעבירת פשע. החוק מגדיר מה נחשב לסכין:" כלי בעל להב או כלי אחר שמסוגל לדקור או לחתוך". 

על המחזיק הנטל להוכיח כי החזיק את הסכין מחוץ לתחומי ביתו לשם מטרה כשרה וזאת ברמה של מאזן הסתברויות ( מעל 51%) ולא מעבר לכל ספק סביר.  

החזקת אולר מותרת חפי החוק אבל לא במוסדות חינוך או מקומות ציבוריים מסויימים. הגדרת אולר:" סכין מתקפלת שאורך להבה אינו עולה על 10 ס"מ ושלא ניתן להפכה, בעזרת קפיץ או באמצעי אחר, לסכין שלהבה קבוע. 

החזקת אגרופן או סכין שלא כדין

186. (א)  המחזיק אגרופן או סכין מחוץ לתחום ביתו או חצריו ולא הוכיח כי החזיקם למטרה כשרה, דינו – מאסר חמש שנים.

           (ב)  לעניין סעיף זה, חזקה היא כי החזקת אולר הנה למטרה כשרה. החזקה לפי סעיף קטן זה לא תחול על החזקת אולר במוסדות חינוך או במקומות אחרים, הכל כמפורט בתוספת השנייה, או בסמוך אליהם.

           (ג)   השר לביטחון הפנים רשאי בצו, מטעמים של שמירה על ביטחון הציבור ובאישור ועדת החוקה חוק ומשפט של הכנסת, לשנות את התוספת השנייה לעניין סעיף קטן (ב).

חשוב לדעת כי בשונה מסכין, החוק מתיר להחזיק אולר ברשות הרבים. אולם, החוק מונה מקומות ספציפיים בהם או בסמוך אליהם, החזקת אולר אסורה וכלן תיחשב לעבירה פלילית. 

  • מוסדות חינוך
  • מסעדה, בתי קפה, פאב 
  • מועדון
  • מקום שבו נערכים משחקים באמצעות מכונות
  • מגרשי ספורט
  • קולנוע, מופעי תאטרון 

כיצד ניתן לבטל כתב אישום שהוגש בגין החזקת סכין? 

בחודש מרץ 2012 בית המשפט העליון קבע בפסק דין חשוב, כי במידה שלא הוסברה לחשוד זכותו לסרב לחיפוש שנערך עליו, אשר נערך ללא חשד סביר, הרי שבמידה שהחשוד סירב לחיפוש- החיפוש אינו חוקי ובמידה שנתפס סכין- הסכין פסול לשמש כראיה וכך גם הודיית החשוד בחקירתו בהחזקת סכין. ובנסיבות שכאלו, קיימים סיכויים טובים לביטול כתב האישום בגין החזקת סכין. 

משמעות החזקת סכין בכליו של אדם מחוץ לביתו- 

במצב שבו שוטר מוצא סכין או אגרופן על גופו של אדם או בין חפציו ללא הסבר סביר, הוא עלול להיות חשוד בעבירה פלילית. בנוסף, בסמכות השוטר להחרים את הכלים שנמצאו ללא צורך בצידוק או הסבר. השוטר עוד יכול להחליט על עצירת נושא כלים לחקירה בגין חשד לעבירה פלילית. החקירה עלולה להוביל לפתיחת תיק פלילי והעמדה לדין בגין החזקת נשק קר.

האם החזקת סכין למטרת הגנה עצמאית נחשבת למטרה כשרה?

ברוב המקרים של תפיסת סכין במרחב הציבורי, כשהחשוד טוען לצורך נשיאה משום שחש מאוים והוא זקוק לסכין לצורך הגנה עצמית, טענה זו לא תתקבל מאחר והיא נחשבת לטענה לא ברורה וכללית. עם זאת, כאשר החשוד נתפס כשברשותו סכין בעת שבה הוא נתון לסכנה אמיתית ומוחשית והוא יכול להצביע על סיכון- בית המשפט לא סגר לחלוטין את האפשרות לטעון זאת ולהכיר במצב דברים כזה כנשיאה שהיא מטרה כשרה. 

לפי דברי בית משפט עליון בע"פ 7969/04 – "החזקת סכין כאמצעי לפתרון סכסוכים אינה מהווה מטרה כשרה". בחינת ההחזקה אם כשרה אם לאו- נלמדת לרוב על פי נסיבות החזקת הסכין וכל מקרה יבחן לפי נסיבותיו. למעשה, הנטייה להעמיד לדין בגין החזקת סכין תגבר כאשר החזקת הסכין מתבצעת במקום שבו אין הצדקה עניינית לשאת סכין. 

מה ההבדל בין החזקת אולר להחזקת סכין? 

בס'184 לחוק העונשין המחוקק הגדיר את המושגים "סכין" " ואולר" כפי שנאמר בתחילת המאמר. במישור האחריות הפלילית מאבחן ס'186 בין סכין לאולר, ביחס להחזקתו של אולר נקבעה חזקת כשרות- הנחה כי האולר מוחזק למטרה כשרה. הוטל על התביעה המשטרתית או פרקליטות להוכיח כי האולר הוחזק למטרה בלתי כשרה. מנגד, ביחס להחזקת סכין מחוץ לביתו או חצריו של המחזיק, נקבעה חזקת אי כשרות אשר מעבירה את נטל ההוכחה לעניין החזקת הסכין למטרה כשרה לכתפי הנאשם. 

את סוגיית האחריות לעבירה של החזקת סכין שלא כדין הסביר בית המשפט העליון באופן הבא🙁 רע"פ 7484/08 פלוני נ' מדינת ישראל )

"ס'186 (א) קובע חזקה משפטית ולפיה משהוכיחה התביעה את היסוד העובדתי- "ההחזקה" את נסיבותיה- " מחוץ לביתו או חצריו, ואת היסוד הנפשי- המודעות, הרי שיצאה ידי חובתה להוכחתו של המעשה האסור. ואולם, על מנת למתן את התוצאה הנובעת מקביעת החזקה בידי הנאשם נתונה האפשרות להפרכתה על ידי הבאת ראיות להוכחת קיומה של מטרה כשרה." 

אין באמור לשמש כייעוץ משפטי שכן כל מקרה נבחן לגופו. אתם או יקירכם הסתבך עם החוק?

היוועצות עם עורך דין פלילי מנוסה בשלב מקדמי יכולה לעשות את ההבדל בין חקירה "רגילה" שבסופה התיק ייסגר בלא כלום, ובין "הפללה עצמית" שתוביל למעצר במקרה הטוב, ובמקרה החמור יותר – לכתב אישום. אם גם אתם אדונים לגורלכם – פנו אלינו עכשיו או השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם האפשרי. נשמח ללוותכם, לייצג להכווין ולפתור את הסוגייה המשפטית על הצד הטוב ביותר. בטוחני כי נבצע את הליווי והייצוג ברמה הגבוהה ביותר, ולשביעות רצונכם.

הנה הטלפון הישיר שלי:050-7719770 , התקשרו עכשיו ללא דיחוי, או שילחו הודעה בכל שעה: WhatsApp, אנו כאן בשבילכם. 

ראו עוד: אודות המשרד | שירותי המשרד | ההליך הפלילי | משרדנו בתקשורת | שאלות ותשובות | בלוג פלילי | המלצות | צור קשר  

צרו קשר
אנחנו כאן בשבילכם

אני עומד לרשותכם 7 ימים בשבוע, 24 שעות ביממה. אשמח לענות על כל שאלה, לתמוך, ללוות ולהסיר מכם טרדות ודאגות. אעשה את כל הדרוש על מנת לעמוד בציפיותיכם, ובטוחני כי נבצע את הליווי והייצוג ברמה הגבוהה ביותר, לשביעות רצונכם. הינכם בידיים טובות ומקצועיות! השאירו פרטים ואחזור בהקדם.Search