בלוג

 מהו גידול סמים

גידול סמים היא עבירה חמורה שמוגדרת בפקודת הסמים המסוכנים לצד עבירות אחרות. בניגוד לעבירות הפליליות שרובן מוגדרות בחוק העונשין, עבירות הסמים מוגדרות במסגרת פקודת הסמים המסוכנים שמתייחסת רק לעבירות אלו. 

האיסור החוקי על עבירה של גידול סמים קבוע בס'6 לפקודה:" לא יגדל אדם סם מסוכן, לא ייצר אותו, לא יפיק אותו, לא יכין אותו ולא ימצה אותו מחומר אחר, אלא ברשיון מאת המנהל. העובר על הוראות סעיף זה, דינו – מאסר עשרים שנים או קנס פי עשרים וחמישה מן הקנס האמור בסעיף 61(א)(4) לחוק העונשין, התשל"ז-1977".

איזה סוגי גידול קיימים? 

כאשר מדברים על "גידול סם" הכוונה היא לגידול קנאביס/ גראס. לרוב המקרים מדובר בגידול ביתי, כלומר גידול הסם בתחומי הבית בין זה בתוך ארון גידול ייעודי ובין אם זה בעציצים במרפסת. ישנם מקרים קיצוניים בהם המגדל משתמש בחממה המסוגלת להכיל כמות גדולה של שתילים. 

בנוסף, עבירת גידול הסמים נחשבת לעבירה חמורה משום שהעונש הקבוע בצידה הוא עד 20 שנות מאסר. בעבירה זו אין חשובת לכמויות, למספר השתילים וברגע שנזרע זרע אחד של סם מסוכן זה עולה כדי ביצוע עבירה של גידול סמים. עם זאת, בית המשפט עורך הבחנה בין אדם שגידל מספר שתילים לשימוש עצמי לבין אדם שגידל מאות שתילים בחממה תוך כוונה לסחור בהם ולהפיק בהם רווח. 

מהי הערכאה הדנה בעבירות גידול סם מסוכן? 

כדי לקבוע אם בית משפט שלום או בית משפט מחוזי ידון בעניין יש לשים לב לכמות הסם אותו גידל האדם.  ולכן , כאשר היקף גידול הסמים עולה על 50 ק"ג – התביעה תגיש את כתב האישום לבית המשפט המחוזי. ויש לכך משמעות נוספת מבחינת העונש, בית משפט שלום יכול להטיל עונש עד 7 שנות מאסר לכול היותר, לעומת זאת בית המשפט המחוזי יכול להטיל עונש גבוהה עד לרף המקסימלי בגין עבירות גידול סמים, קרי 20 שנות מאסר. 

מה מתוך הגידול נשקל ונחשב לסם לפי החוק?

החוק מגדיר את כל חלקיו של צמח הקנאביס כסם כולל הגבעול, העלים, השורשים ובהתאם לכך המשטרה שוקלת את כל חלקי השתיל ומציינת בכתב האישום את הכמות הסם שנתפסה. 

האם החזקת הציוד לגידול מהווה עבירה פלילית?

ס'10 לפקודת הסמים כלים-" לא יהיו ברשותו של אדם כלים המשמשים להכנת סם מסוכן או לצריכתו, שלא בהיתר; העובר על הוראות סעיף זה, דינו – מאסר עשרים שנים או קנס פי עשרים וחמישה מהקנס האמור בסעיף 61(א)(4) לחוק העונשין, התשל"ז-1977, ואם היו הכלים לשימוש בצריכתו העצמית בלבד, דינו – מאסר שלוש שנים או קנס כאמור בסעיף 61(א)(4) לחוק העונשין, התשל"ז-1977."

ס'10 קובע עונש מאסר מקסימאלי בגין החזקת כלים לייצור סמים העומד על 20 שנות מאסר. לעומת זאת, כאשר מדובר בעלים המשמשים לצריכה עצמית העונש הוא 3 שנות מאסר. 

אם יש לי אישור לקנאביס רפואי מותר לי לגדל סמים? התשובה היא לא, גם אדם שיש לו אישור רפואי להשתמש לא יכול לגדל קנאביס האישור עצמו מתיר לו להשתמש אבל לא לגדל או לייצר אותו. 

מדיניות העמדה לדין בגין גידול סמים– התביעה המשטרתית שינתה את המדיניות וכעת היא מבחינה בין שימוש לצריכה עצמית לבין סחר והפצה: 

  • כמות השתילים שגודלו- ככל שכמות השתילים גבוהה יותר כך התביעה תייחס עבירה של גידול סם ולא עבירה של החזקה לשימוש עצמי. 
  • התכנון שקדם לביצוע העבירה- במידה ויש תכנון מקדים לביצוע העבירה, כך תגבר הנטייה לייחס לעבירה של גידול סם מסוכן. 
  • היקף האמצעים ששימשו לביצוע העבירה- ככל שנעשה שימוש באמצעים רבים יותר לביצוע עבירת הגידול כך יוגש כתב אישום בגין עבירה של גידול. 
  • קיומו של עבר פלילי- במידה ויש לנאשם עבר פלילי זה עלולה לשמש נתון לבחירת הסעיף המתאים-שימוש עצמי/ סחר בסמים.
  • משקל הסם- יהווה נתון מסייע בבחירת סעיף המתאים לעבירה. 

צרו קשר
אנחנו כאן בשבילכם

אני עומד לרשותכם 7 ימים בשבוע, 24 שעות ביממה. אשמח לענות על כל שאלה, לתמוך, ללוות ולהסיר מכם טרדות ודאגות. אעשה את כל הדרוש על מנת לעמוד בציפיותיכם, ובטוחני כי נבצע את הליווי והייצוג ברמה הגבוהה ביותר, לשביעות רצונכם. הינכם בידיים טובות ומקצועיות! השאירו פרטים ואחזור בהקדם.