בלוג

לשון הרע

לשון הרע מוגדר על סעיף אחד בחוק אשר קובע את היסוד ההתחלתי של עוולה משפטית – מה היא לשון הרע מן ההיבט של התוכן? על פי סעיף זה ההגדרה שלה הינה נרחבת ובה נמצאים ארבעה סוגים מרכזיים של ביטויים אשר עשויים להיחשב כלשון הרע ואלו הם –

  • ביטויים אשר יש בהם אלמנט של גזענות – כולל התעסקות במוגבלות ונטייה מינית, עשויים להביא לכדי לשון הרע.
  • ביטויים אשר נמצאים בהם פוטנציאל לבזות אדם כל שהוא בעיני החברה ולהפוך אותו לכדי מתועב או מבוזה.
  • ביטוי אשר התוכן שלהם עשוי להסב נזק בפרנסה של אדם, כולל הסבת נזק למקום העבודה שלו, לעסק שלו, למשלח היד שלו וכיוצא בזה.
  • ביטויים אשר מאפיינים אדם בהיבט של פעולות או של התנהגות, אשר נוכח הייחוס שלהם עשוי להשפיל אדם כלשהו.

הסעיפים הראשונים בחוק קובעים למעשה את נהלי המשחק ואת ההגדרות הכלליות של החוק. סעיפים אחד עד שניים מגדירים את התשתית המרכזית של עוולת לשון הרע, סעיפים שלושה עד חמישה מדברים על כל מיני צורות של הבעת לשון הרע וביטויים שאף הם מהווים לשון הרע.

ביצוע של עבירה פלילית – 

עבירה פלילית אשר מצויה בסעיף שש הינה עבירה מסוג עוון והעונש אשר יוטל על עובר העבירה הינו שנת מאסר אחת. התשתית של העבירה הפלילית זהה כביכול לכדי עוולה אזרחית, אבל יש בה שני הבדלים – אחד חשוב ביותר ואחד מינורי. השינוי הראשון והחשוב עד מאוד הינו הדרישה הראשונית להמציא ראיה כי המטרה של המפרסם היא להסב נזק לנפגע. השני והמינורי הינו דרישה של הפצה עבור שני אנשים למעט הנפגע, במקום אדם בודד בעוולה אזרחית.

לשון הרע על הציבור הרחב – 

על פי סעיפים ארבעה וחמישה אשר קבועים בחוק, אשר הם דנים במצבים קצת פחות של מדי יום – לשון הרע על הציבור הרחב. בהקשר של לשון הרע על הציבור הרחב נקבע בחוק, כי ציבור אינו יכול לתבוע את המוניטין שלו בתביעה אזרחית. 

לשון הרע בקרב מת – 

בהקשר של לשון הרע בקרב מת, נקבע בסעיף חמש לחוק, כי לשון הרע בקרב מת הוא דינו של לשון הרע אל אדם אשר חי וזאת על מנת להגן על כבודו של המת, תנאי זה הינו בעל משמעות רבה במורשת של היהדות. על פי סעיף חמש נקבע, כי בני המשפחה הקרובים של המת, עשויים לתבוע את המוניטין שלו. כמו כן, בסעיף עשרים וחמישה בחוק נקבע מה יתרחש לאדם אשר פורסמה על אודותיו של מת לפתע ומה יתרחש עם תובע שכבר פתח בתביעה של לשון הרע ומת במהלך ביצוע הפרוצדורה.

תביעה פלילית וכן עוולה אזרחית בדמות לשון הרע – 

סעיפים שש ושבע אשר נקבעו בחוק, הינם משמעותיים ביותר. על פי סעיף שש נקבעת העבירה הפלילית בלשון הרע ועל פי סעיף שבע נקבעת עוולה אזרחית. עוולה אזרחית תגיע רק אחרי ביצוע עבירה פלילית, פשוט ונהיר יותר להתעסק בה קודם. על פי סעיף שבע בחוק נקבע כי פרסום של לשון הרע מהווה עוולה אזרחית. עכשיו, נהיר כי שני היסודות של עוולה אזרחית הם לשון הרע אשר נקבעו בסעיף אחד בחוק וכן פרסום לשון הרע כקבוע בסעיף שניים בחוק. בשל כך ביצוע עוולה אזרחית, בהתאם לסעיף שבע, תתגבש כאשר יפורסם ביטוי לעוד אדם על הנפגע מאמירת הביטוי והתוכן שלו מעיד על פוטנציאל של הסבת נזק למוניטין שלו.

צרו קשר
אנחנו כאן בשבילכם

אני עומד לרשותכם 7 ימים בשבוע, 24 שעות ביממה. אשמח לענות על כל שאלה, לתמוך, ללוות ולהסיר מכם טרדות ודאגות. אעשה את כל הדרוש על מנת לעמוד בציפיותיכם, ובטוחני כי נבצע את הליווי והייצוג ברמה הגבוהה ביותר, לשביעות רצונכם. הינכם בידיים טובות ומקצועיות! השאירו פרטים ואחזור בהקדם.