בלוג

זכות השתיקה

האם תמיד מומלץ לשמור על זכות השתיקה בחקירה? עורך דין פלילי שלומי ביזק מסביר על זכות העומדת לנחקר.
זכות השתיקה היא זכות השמורה לאדם הנמצא בחקירה לשתוק ולא לענות לשאלות חוקריו.

האם בכל חקירה כדאי להימנע מלענות על השאלות ולשמור על זכות השתיקה?

בהחלט לא. לא תמיד יהיה נכון לשמור על זכות השתיקה. כאשר חשוד בוחר לשתוק במהלך החקירה, במקום לספק גרסה סבירה ולהסיר את החשד, הוא עשוי לשלם על כך מאוחר יותר.
עדות של נאשם אשר שתק בחקירה וחשף את עדותו רק במהלך המשפט – ייתכן ותיחשב כ"עדות כבושה" – עדות שהמוסר "כבש" אותה בלבו עד למעמד המשפט, משקל העדות יהיה מועט יותר והיא עשויה להיתפס כלא אמינה.
מאידך, במצב דברים בו לתביעה אין די ראיות כנגד הנחקר, שתיקתו עדיפה, גם אם יאלץ "לשלם" בשעות בתא המעצר, מאשר שידבר ויוסיף לראיות התביעה נגדו ולבסוף "ישלם" בימים, חודשים או שנים במאסר.
כמו כן, לפעמים הלחץ במעמד החקירה והמניפולציות על הנחקר עלולים להוביל אותו לומר דברים העלולים להתפרש באפן שגוי ולשמש מאוחר יותר כנגדו.
זכרו!!!
זכות השתיקה בחקירה היא זכות בסיסית שחשוב מאוד להשתמש בה, אבל רק כאשר נקבעת אסטרטגיית הגנה מדויקת של הנאשם ביחד עם סנגורו.

צרו קשר
אנחנו כאן בשבילכם

אני עומד לרשותכם 7 ימים בשבוע, 24 שעות ביממה. אשמח לענות על כל שאלה, לתמוך, ללוות ולהסיר מכם טרדות ודאגות. אעשה את כל הדרוש על מנת לעמוד בציפיותיכם, ובטוחני כי נבצע את הליווי והייצוג ברמה הגבוהה ביותר, לשביעות רצונכם. הינכם בידיים טובות ומקצועיות! השאירו פרטים ואחזור בהקדם.