הכנה לחקירה במשטרה

זומנת לחקירה? אל תוותר על זכויותיך

רבים מהאנשים המזומנים לחקירה בתחנת המשטרה סבורים כי הם יידעו להתמודד עם החקירה הפלילית בעצמם ולא מתעקשים על זכותם להיוועץ עם עורך דין. זוהי טעות אשר עלולה להביא את הנחקר להסתבכות פלילית, שאחר כך יהיה קשה לתקן.

חקירה במשטרה היא תהליך שיש לו משמעות אדירה על המשך התפתחות התיק. לעתים, כתוצאה מחקירה זו יוחלט האם התיק ייסגר או תוגש בקשה להארכת מעצר. בנוסף לכך, החקירה הראשונית הנה קו ההגנה של החשוד לאורך ההליך כולו, לכן רצוי שקו ההגנה יבחר מראשית ההליך על ידי סנגור מנוסה.

ע"פ הפסיקה, זכותך לדרוש התייעצות עם עורך דין פלילי בטרם תחקר.

עורך הדין ינחה את הנחקר כיצד להתנהל במהלך החקירה, מהם המוקשים, כיצד להימנע מהפללה עצמית וכמובן מהו קו ההגנה הטוב ביותר בשבילו. חקירה משטרתית איננה דבר נעים. עצם הנוכחות בחדר החקירות היא מעמד מביש ופולשני, המעורר חרדה רבה ובלבול, במיוחד כשמדובר באנשים נורמטיביים. כל אלה לא ממש משחקים לטובתו של הנחקר אשר רק מחכה שהרגע הזה יעבור.

מדוע הכנה לחקירה במשטרה חשובה?

שלומי ביזק מומחה לדין הפלילי עם כמה טיפים שיכולים מאוד לעזור ברגע האמת:

  1. ברר את מעמדך. זומנת לחקירה בשל אחת משתי סיבות: כחשוד – או כעד. ההבדל הוא כמובן עצום.
    באם זומנת כחשוד – אתה תחקר תחת אזהרה. ברר מהם החשדות נגדך, חייבים למסור לך מהם המעשים בגינם אתה נחקר וכן מהן העבירות הפליליות שהם מגבשים, כמו כן כחשוד תעמוד לך זכות השתיקה.
  2. אם זומנת לחקירה בשיחת טלפון, עמוד על כך שאתה מעוניין לדעת את הסיבה בגינה זומנת והתאם את הפגישה ליומנך. שים לב: להזמנה לחקירה בטלפון אין חובה להתייצב, בוודאי שלא מידית. אי התייצבות תוביל להוצאת צו מחייב מבית משפט, אולם בינתיים, תוכל להבין יותר ולהחליט על דרך פעולה.
  3. שים לב שהחקירה לרוב תתחיל עוד לפני שנכנסת לחדר החקירות, כשיחת חולין עם מי מבאי התחנה. ישנם מקרים בהם מתבצעת חקירה סמויה במסדרונות תחנת המשטרה וכמובן בפינת העישון.
    זכור! תחנת המשטרה היא אולפן הקלטות, היזהר והישמר בלשונך.
  4. שמור על קור רוח אל מול השוטרים, אל תתחצף אליהם, תקניט אותם, תעליב אותם או תתנשא מעליהם.
  5. יעוץ נכון בראשית הדרך יכול להביא לאי הגשת כתב אישום על ידי התביעה ולסגירת התיק. במקרים אחרים "למזער" נזק ולשפר עמדות מול התביעה ומול נאשמים אחרים באותה פרשה.

תחומים נוספים

חייגו עכשיו 072-3306718

Call Now Button